Мета уроку: сформувати уявлення про загальну класифікацію
неорганічних речовин на підставі отриманих раніше знань про прості та складні
речовини.
Тип уроку: комбінований.
Форми роботи: бесіда, робота з опорною схемою, самостійна
робота.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І.
Менделєєва, опорна схема, класифікація речовин, навчальна таблиця.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Аналіз контрольної роботи
Робота з
класом зі з’ясування типових помилок, індивідуальна робота над помилками
III. Актуалізація опорних знань, постановка завдання
Бесіда
1. На які два
класи поділяються всі хімічні речовини? Наведіть приклади з навчальної таблиці.
(Учні називають і деякі пишуть на дошці.)
2. Прості
речовини, у свою чергу, поділяються ще на дві групи. Які саме? (Метали й
неметали. Наведені на дошці прості речовини розподіляємо на метали й неметали)
3. А на які
групи можна розподілити складні речовини? (З наведених на дошці вибираємо
органічні й неорганічні)
4. Складних чи
простих речовин більше в природі? (Складних, тому що вони складаються з атомів
кількох хімічних елементів, а такі, як органічні, — з різної кількості тих
самих елементів: СН4, С2Н8 та ін.)
5. А за якою
ознакою можна класифікувати складні речовини? (За складом, будовою,
застосуванням, властивостями)
Сьогодні ми
починаємо вивчати нову тему, що познайомить вас не лише зі способами
класифікації складних речовин, але й дозволить дізнатися, як склад і будова
речовин впливають на їхні властивості, способи одержання й застосування. Із
класифікацією органічних речовин ми познайомимося в 9 класі, а зараз поговоримо
про неорганічні речовини.
IV. Вивчення нового матеріалу
Робота з
опорною схемою
За складом
неорганічні сполуки поділяються на чотири класи: оксиди, основи, кислоти, солі.
Згадайте, де
ми зустрічалися з оксидами в процесі вивчення хімії.
У 7 класі під
час вивчення простої речовини кисню. Унаслідок згоряння різних речовин у кисні
утворюється продукт їх взаємодії — оксид. Тому невід’ємна частина будь-якого
оксиду — Оксиген.
Оксиди — це складні речовини, що складаються з атомів двох хімічних елементів,
один із яких — Оксиген.
Наводимо
приклади оксидів з навчальної таблиці.
Основи — це складні речовини, що складаються з атомів металів та однієї чи
кількох гідроксильних груп -ОН.
Наприклад:
Са(ОН)2, Mg(OH)2, NaOH, Fe(OH)3.
Кислоти — це складні речовини, що складаються з атомів
Гідрогену й кислотних залишків. (Гідроген у кислотах записується перед
кислотним залишком.)
Наприклад: HNO3, H2SO4, Н3РO4, H2SO3.
Солі — складні речовини, що складаються з атомів металів і кислотних
залишків.
Наприклад: K2SO4, CuSO4, MgSO4.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Виберіть із
п’ятого ряду таблиці формули оксидів.
2. Виберіть зі
стовпця В усі формули основ.
3. Виберіть із
восьмого ряду формули кислот.
4. Зі стовпця
Г виберіть формули солей і відокремте кислотний залишок.
VI. Домашнє завдання
Опрацювати
відповідний параграф підручника, відповісти на запитання.
Навчальна таблиця 1 до уроку 11
|
№ з/п
|
А
|
Б
|
В
|
Г
|
Д
|
E
|
|
1
|
S
|
P
|
K2SO4
|
CO
|
FeCl2
|
CO2
|
|
2
|
HNO3
|
Li
|
Ag2O
|
CuSO4
|
H2SO4
|
CaO
|
|
3
|
NaCl
|
Ca(OH)2
|
Sr(OH)2
|
Na2SiO3
|
Hg
|
HgO
|
|
4
|
C4H10
|
H2SO3
|
Mg
|
FeCl3
|
C6H12O6
|
Al2O3
|
|
5
|
К2O
|
Na2O
|
ZnO
|
BaCl2
|
FeS
|
SnO2
|
|
6
|
FeS2
|
Fe
|
BaSO3
|
C3H8
|
N2
|
LiOH
|
|
7
|
К3РO4
|
MgSO4
|
P2O5
|
Cu(OH)2
|
Rb
|
SnF4
|
|
8
|
Вr2
|
Cl2O7
|
NaCl
|
HI
|
KMnO4
|
H3PO4
|
|
9
|
Fe(OH)3
|
Cr2O3
|
Ca
|
PbS
|
Mg(OH)2
|
CaCO3
|
|
10
|
LiCl
|
K2ZnO2
|
Fe2O3
|
AgCl
|
N2O5
|
Cl2
|
|
11
|
HF
|
H2S
|
NaOH
|
O2
|
FeO
|
SrSO4
|
|
12
|
ZnS
|
Ca3P2
|
Al4C3
|
CH4
|
Mn
|
Fe2O3
|
Немає коментарів:
Дописати коментар