Тема 20 . Розрахунки за хімічними рівняннями маси, об’єму, кількості речовини
реагентів і продуктів реакції
Цілі уроку: закріпити знання про хімічні властивості оксидів і кислот; розвивати
навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей
оксидів і кислот; розвивати вміння й навички проводити розрахунки за хімічними
рівняннями маси, об’єму, кількості речовини реагентів і продуктів реакції;
підготувати учнів до проміжного оцінювання з теми «Властивості оксидів,
кислот».
Тип уроку: узагальнення й
систематизації знань.
Форми роботи: групова робота.
Обладнання: Періодична система
хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності
металів, картки - завдання.
ХІД УРОКУ
II. Перевірка домашнього завдання
Учні представляють
підготовлені ними схеми використання кислот.
III. Узагальнення й систематизація знань
Групова робота
Для роботи на уроці
учні об’єднуються в шість груп. Після закінчення роботи над кожним завданням
група представляє результат своєї роботи, учні виправляють помилки, учитель
підбиває підсумки.
Завдання 1
Дано такі речовини:
|
№
|
Речовини
|
|
1
|
Cu(OH)2, Na2О, Р2О5, HNО3, Al2(SО4)2, КОН
|
|
2
|
Fe(OH)2, CaO,
SО3, H3PО4, MgCl2, NaOH
|
|
3
|
Fe(OH)3,
K2О,
CО2, HCl, Zn3(PO4)2,
Ba(OH)2
|
|
4
|
Al(OH)3,
MgO, Cl2O7, H2SO4, Ba(NO3)2,
KOH
|
|
5
|
ZnO,
H2SiO3, CO2, Al(OH)3, AgNO3,
KOH
|
|
6
|
K2O, HCl, P2O5, Cu(OH)2, Са3(РО4)2, Ba(OH)2
|
1. Виберіть зі
списку формули оксидів. Назвіть речовини.
2. Напишіть
рівняння одержання цих оксидів із простих речовин.
3. Розташуйте ці
оксиди в ряд у міру зростання їх відносної молекулярної маси.
4. Розташуйте ці
оксиди в ряд у міру зменшення масової частки Оксигену в них.
5. Напишіть
рівняння можливих реакцій цих оксидів з речовинами:
• водою;
• хлоридною
кислотою;
• натрій
гідроксидом.
Укажіть тип
реакцій, назвіть продукти.
6. Де в
навколишньому світі зустрічаються оксиди?
Завдання 2
Дано такі речовини:
|
№
|
Речовини
|
|
1
|
Cu(OH)2,
Na2O, P2O5, HNO3, Al2(SO4)3,
HCl, KOH
|
|
2
|
Fe(OH)2,
CaO, SO3, H3PO4, MgCl2, NaOH, H2S
|
|
3
|
Fe(OH)3,
K2O, CO2, HCl, Zn3(PO4)2,
Ba(OH)2, HNO3
|
|
4
|
Al(OH)3,
MgO, Cl2O7, H2SO4, Ba(NO3)2,
KOH, H2S
|
|
5
|
ZnO,
H2SiO3, CO2, Al(OH)3, AgNO3,
KOH, HBr
|
|
6
|
K2O,
HCl, P2O5, Cu(OH)2, Са3(РО4)2, Ba(OH)2,
H2SO4
|
1. Виберіть зі
списку формули оксигеновмісних кислот.
2. Напишіть
рівняння їх одержання з відповідних оксидів.
3. З якими із
запропонованих речовин реагують ці кислоти:
• магній, мідь,
алюміній, цинк?
• натрій гідроксид,
барій гідроксид, купрум(ІІ) гідроксид?
• натрій сульфат,
калій силікат, барій нітрат?
Напишіть рівняння
можливих реакцій.
4. Чи зустрічається
ця кислота в природі?
Завдання 3
На дошці зображено
схему:

У реакцію з
хлоридною кислотою вступив метал масою 20 г .
1) Запишіть
рівняння реакції.
2) Обчисліть об’єм
водню, що виділився (н. у.).
3) Обчисліть масу
солі, що утворилася.
4) Обчисліть
кількість речовини кислоти, що вступила в реакцію.
Після виконання
розрахунків групи обмінюються розв’язаннями й перевіряють розрахунки сусідів, а
потім віддають на перевірку вчителеві.
IV. Підбиття підсумків уроку
Учитель підбиває
підсумки роботи груп за трьома завданнями, повідомляє оцінки, акцентує увагу на
типових помилках, які були припущені в процесі виконання завдань.
V. Домашнє завдання
Повторити параграф,
виконати завдання, підготуватися до тематичного оцінювання.
Напишіть рівняння
можливих реакцій.
Немає коментарів:
Дописати коментар