Реакції заміщення й обміну. Заходи безпеки під час роботи з
кислотами. Використання кислот
Цілі уроку: закріпити знання про хімічні властивості кислот
на прикладі хлоридної кислоти; поглибити знання учнів про реакції заміщення й
обміну на прикладі хімічних властивостей кислот; розвивати навички
експериментальної роботи з кислотами; повторити правила техніки безпеки підчас
роботи з кислотами; ознайомити учнів з галузями використання кислот.
Тип уроку: формування вмінь і навичок, урок-дослідження.
Форми роботи: розповідь учителя, лабораторні досліди, робота
з опорною схемою, робота з підручником.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І.
Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, хімічні реактиви,
плакат «Правила техніки безпеки в кабінеті хімії».
ХІД УРОКУ
II. Перевірка домашнього завдання, актуалізація
опорних знань
Завдання 1
Учень
розповідав біля дошки про хімічні властивості кислот. Знайдіть помилки в
нижченаведених висловлюваннях і виберіть тільки ті хімічні властивості, які
характерні для кислот:
а) забарвлення
розчину лакмусу в синій колір;
б) забарвлення
розчину лакмусу в червоний колір;
в) взаємодія з
металами;
г) взаємодія з
кислотними оксидами;
д) взаємодія з
основними оксидами;
е) взаємодія з
основами;
ж) взаємодія з
кислотами.
Наведіть
рівняння відповідних реакцій і назви продуктів реакцій у вигляді опорної схеми
«Властивості кислот».
Завдання 2
Робота з
опорною схемою «Хімічні властивості кислот».
III. Формування навичок і вмінь
Лабораторна
робота № 2. Взаємодія хлоридної кислоти з металами
На кожному
столі — дев’ять пробірок з номерами та склянка з хлоридною кислотою.
Учитель
нагадує учням про необхідність дотримання правил техніки безпеки під час
виконання лабораторної роботи. Особливу увагу слід приділити заходам безпеки
під час роботи з кислотами. (Розглядаємо підготовлені учнями схеми.)
— Назвіть
правила першої допомоги в разі потрапляння кислоти на шкіру або в очі. (Рясно
промити водою; шкіру промити розчином харчової соди, що є в лабораторній
аптечці)
Завдання. У
протоколі під номером пробірки зазначений реактив, що міститься в цій пробірці.
Акуратно додайте в кожну пробірку три-чотири краплі хлоридної кислоти, запишіть
ознаки реакції та висновок про властивість хлоридної кислоти.
Протокол
лабораторної роботи № 1
Взаємодія
хлоридної кислоти з різними речовинами
№ пробірки
|
Назва реагенту
|
Ознаки реакції
|
Рівняння реакції
|
Висновки
|
1
|
Zn —
цинк гранульований
|
|||
2
|
Аl — алюміній
гранульований
|
|||
3
|
Сu — мідний дріт
|
|||
4
|
СuО — купрум(ІІ) оксид
|
|||
5
|
SiO2 —
силіцій оксид
|
|||
6
|
NaOH —
натрій гідроксид
|
|||
7
|
Сu(ОН)2 —
купрум(ІІ) гідроксид
|
|||
8
|
Na2CO3 —
натрій карбонат
|
|||
9
|
Na2SiO3 —
натрій силікат
|
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Підбиття
підсумків лабораторної роботи
Кожна група
учнів по черзі зачитує результати експерименту, учні спільно вносять
виправлення в протоколи, роблять висновки.
Візьміть
таблицю «Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук».
— В які ще
клітинки ми можемо поставити знак «плюс»?
Взаємозв’язок
між класами неорганічних сполук
Основний оксид
|
Кислота
|
Основа
|
Сіль
|
|
Кислотний оксид
|
+
|
+
|
||
Кислота
|
+
|
+
|
+
|
|
Основа
|
||||
Сіль
|
+
|
Продовжимо
заповнювати таблицю на наступному уроці.
V. Домашнє завдання
Опрацювати
відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього, виконати
вправи.
Творче
завдання. Скласти за підручником схему «Використання кислот».
Немає коментарів:
Дописати коментар