Цілі уроку: систематизувати знання учнів про хімічні
властивості класів неорганічних сполук на прикладі хімічних властивостей солей;
показати поширення солей у природі, їх практичне значення.
Тип уроку: поглиблення й систематизація знань.
Форми роботи: лабораторна робота, навчальний міні-семінар,
робота з опорною схемою.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І.
Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, розчини реактивів.
ХІД УРОКУ
Заповнюємо
опорну схему «Хімічні властивості солей».
III. Лабораторна робота № 7.
Взаємодія солей з металами
У три пробірки
наливаємо по 1 мл розчину купрум(ІІ) сульфату й занурюємо по одній гранулі
заліза, алюмінію, цинку.
У наступні три
пробірки наливаємо по 1 мл розчину цинк сульфату й занурюємо по одній гранулі
міді, заліза, алюмінію.
— Що
спостерігаєте? Заповніть протокол.
Протокол
лабораторної роботи № 7
|
№ досліду
|
Реактиви
|
Що спостерігали?
|
Рівняння реакції
|
Висновок
|
|
|
І
|
II
|
||||
|
|
CuSO4
|
Fe
|
|
|
|
|
|
Al
|
|
|
|
|
|
|
Zn
|
|
|
|
|
|
|
ZnSO4
|
Cu
|
|
|
|
|
|
Fe
|
|
|
|
|
|
|
Al
|
|
|
|
|
Чому в графі
«Рівняння реакції» у деяких випадках немає запису? (Ряд активності)
IV.
Лабораторна робота № 8.
Взаємодія
солей з лугами в розчині
У дві пробірки
наливаємо розчини CuSO4 й ZnSO4, потім в обидві пробірки по краплях додаємо натрій гідроксид до появи
осаду.
• Чому до
розчину ZnSO4 натрій гідроксид необхідно додавати акуратно, по
краплях?
• А якщо,
навпаки, додавати розчин ZnSO4 до розчину натрій гідроксиду?
Заповніть
протокол лабораторної роботи № 8.
Протокол
лабораторної роботи № 8
|
№ досліду
|
Реактиви
|
Що спостерігали?
|
Рівняння реакції
|
Висновок
|
|
|
|
CuSO4
|
NaOH
|
|
|
|
|
|
ZnSO4
|
NaOH
|
|
|
|
V. Лабораторна
робота № 9.
Реакція обміну
між солями в розчині
Протокол
лабораторної роботи № 9
|
№ досліду
|
Реактиви
|
Що спостерігали?
|
Рівняння реакції
|
Висновок
|
|
|
І
|
II
|
||||
|
|
CuSO4
|
ВаСl2
|
|
|
|
|
|
ZnSO4
|
ВаСl2
|
|
|
|
|
|
AgNO3
|
ВаСl2
|
|
|
|
|
|
CuSO4
|
NaCl
|
|
|
|
В якому
випадку ми можемо стверджувати, що реакція не відбувається? Чому?
VI.
Міні-семінар
Учні
розповідають про практичне застосування солей, їх поширення в природі.
VII. Домашнє
завдання
Опрацювати
відповідний параграф підручника, підготуватися до практичної роботи № 1
«Дослідження властивостей основних класів неорганічних сполук».
Немає коментарів:
Дописати коментар