Цілі уроку: проаналізувати тематичне
оцінювання та здійснити коригування знань учнів з теми «Класи неорганічних
сполук»; розкрити необхідність наукової класифікації хімічних елементів і
показати недосконалість перших спроб класифікації елементів; розширити знання
про хімічні елементи, характерні ознаки простих речовин, утворених металами й
неметалами.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: розповідь учителя, фронтальна евристична
бесіда, робота з навчальною літературою.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І.
Менделєєва, плакат «Приклади спроб класифікації хімічних елементів».
ХІД УРОКУ
І Організація класу
Вступне слово
вчителя, загальні відомості про місце досліджуваної теми в курсі хімії в школі,
оголошення теми, плану й основних цілей теми.
II. Актуалізація опорних знань
Фронтальна
бесіда за основними поняттями хімії
• Як
називається найменша неподільна частинка хімічного елемента, що входить до
складу молекул простих і складних речовин? (Атом)
• Що таке
хімічний елемент? (Тип атомів, що характеризуються певною сукупністю
властивостей)
• Що таке
молекули? (Це дрібні частинки, з яких складаються речовини та які мають усі
властивості цієї речовини)
Згадаймо
класифікацію хімічних елементів і речовин.
Оксиди — складні
речовини, що складаються з двох елементів, один із яких — Оксиген.
Основи —
складні речовини, до складу яких входять атоми металів, з'єднані з однією або
кількома гідроксигрупами.
Кислоти —
складні речовини, що складаються з атомів Гідрогену, здатних заміщатися на
атоми металів, і кислотних залишків.
Солі — складні
речовини, утворені атомами металів і кислотних залишків.
Відносна
атомна маса елемента показує, у скільки разів маса його атома більша за 1/12
маси атома Карбону-12.
Відносна
молекулярна маса — це фізична величина, що показує, у скільки разів маса
молекули більша за 1/12 маси атома Карбону-12.
Завдання 1
Обчисліть
відносні молекулярні маси таких речовин:
Валентність —
це здатність атомів хімічного елемента приєднувати певне число атомів інших
хімічних елементів.
Завдання 2
Визначте
валентність атомів хімічних елементів у молекулах: MgO, НСl, Na2O,
Аl2O3, H2S.
Завдання 3
Запишіть
формули сполук Калію, Кальцію, Сульфуру з Оксигеном.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне
слово вчителя
Першими
металами, на які людина звернула увагу, були самородні мідь і золото. Люди
бронзового століття довідалися про існування заліза — більш твердого металу,
ніж бронза. Важливу роль у розвитку хімії як науки відіграли філософи Давньої
Греції.
— Які
елементи-стихії виділяли давні греки?
Давні греки
вважали, що основними елементами є вода, земля, повітря й вогонь. Кожен з
елементів-стихій є носієм двох властивостей. Схема Аристотеля передбачала
чотири комбінації: вогонь — гарячий і сухий, повітря — гаряче й вологе, земля —
холодна й суха, вода — холодна й волога.
За 300 р. до
н. е. в Олександрії були відомі сім небесних тіл, що постійно змінюють своє
положення й тому названих «планетами» («мандрівними зірками»), І відомі сім
металів: золото, срібло, мідь, залізо, олово, свинець і ртуть. Чому б не
об'єднати їх у пари? Саме тоді золото почали співвідносити із Сонцем, срібло —
із Місяцем, мідь — із Венерою тощо.
У XVIII
столітті були відкриті такі газоподібні елементи, як азот, водень, кисень і
хлор, і такі метали, як кобальт, платина, нікель, манган, вольфрам, молібден,
уран, титан і хром. До 70-х pp. позаминулого століття було вже відомо понад 60
хімічних елементів. У хімії, як і в інших природничих науках (ботаніка,
зоологія), у міру накопичення фактів виникла необхідність у їхній класифікації.
Спочатку вчені
намагалися розділити всі хімічні елементи на дві групи — метали й неметали.
— Які елементи
називаються металами? неметалами?
В основу
розподілу простих речовин були покладені як фізичні властивості (металевий
блиск, хороша електро- й теплопровідність для металів і відсутність металевого
блиску й відносно погана тепло- й електропровідність для неметалів), так і
хімічні (здатність утворювати: для металів — переважно основні оксиди й
відповідні їм гідроксиди — основи, для неметалів — кислотні оксиди й відповідні
їм гідроксиди — кислоти). Неметали, на відміну від металів, утворюють із воднем
леткі сполуки. Типові метали в сполуках з Оксигеном проявляють низьку
валентність (I, II, III), тоді як типові неметали — високу (VII, VI,
V, IV).
Під час
вивчення найважливіших класів неорганічних сполук ми з'ясували, що типові
метали відрізняються від типових неметалів не лише за фізичними, але й за
хімічними властивостями. Типові метали, як, наприклад, кальцій Са, утворюють
основні оксиди, яким відповідають основи:
СаО + Н2O
Са(ОН)2
— Доведіть, що
кальцій оксид — основний оксид.
Неметали,
наприклад сірка, утворюють кислотні оксиди, яким відповідають кислоти:
SO3 + Н2O
H2SO4
— Доведіть, що
сульфур(ІV) оксид — кислотний
оксид.
Метали
реагують із кислотами, як правило, заміщуючи в них атоми Гідрогену, з
утворенням солей. Для неметалів реакція з кислотами не характерна.
Згодом
з'ясувалося, що класифікація хімічних елементів на метали й неметали є
неповною. Виявляється, існують хімічні елементи й відповідні їм речовини, що
проявляють двоїсту природу.
— Як
називаються такі елементи та їхні сполуки?
Цинк гідроксид Zn(OH)2 має властивості основи (реагує з кислотами) і
кислоти (реагує з лугами), тобто має двоїсту природу.
— Доведіть
амфотерність цинк гідроксиду.
Із сильною
кислотою, наприклад із хлоридною, цинк гідроксид реагує як основа:
Із сильною
основою, наприклад з натрій гідроксидом, цинк гідроксид реагує як кислота:
Такі ж двоїсті
властивості характерні й для цинк оксиду:
2. Поняття про
групи подібних елементів
Учені-хіміки
робили також спроби класифікувати хімічні елементи, об'єднуючи їх в окремі
групи відповідно до їхніх властивостей. Підчас знайомства з киснем і залізом —
простими речовинами, і складними (основними класами неорганічних сполук —
оксидами, основами, кислотами й солями) ви вже зустрічалися з хімічними
елементами, що утворюють сполуки з подібними властивостями. Наприклад, метали в
процесі взаємодії з киснем утворюють основні оксиди, а неметали — кислотні
оксиди.
• За
валентністю;
• за
розчинністю у воді;
• за
агрегатним станом;
• за складом;
• за
відношенням до повітря (кисню);
• за
температурами плавлення й кипіння тощо.
Спробуємо
здійснити таку класифікацію.
Завдання 4
Розподіліть
запропоновані хімічні елементи на чотири групи: Гелій, Натрій, Хлор, Калій,
Купрум, Меркурій, Бром, Аргон.
Метали: Калій,
Купрум, Меркурій; неметали: Хлор, Бром; інертні елементи: Неон, Аргон.
За розчинністю
у воді: Натрій, Калій, Бром, Хлор — взаємодіють із водою; Купрум, Меркурій,
Гелій, Аргон — нерозчинні у воді.
За відношенням
до кисню повітря: легко окиснюються — Натрій, Калій; не окислюються на повітрі:
Гелій, Аргон, Купрум, Меркурій.
Висновок.
Класифікація за однією з ознак не дає бажаного результату. Необхідно розглянути
їх у сукупності.
Група 1.
Натрій, Калій — активні метали, тверді, валентність І, розчинні у воді, легко
окислюються на повітрі — лужні метали.
Група 2. Хлор,
Бром — неметали, валентність змінна, розчинні у воді, не окислюються на повітрі
— галогени.
Група 3.
Купрум, Меркурій — малоактивні метали, валентність змінна, нерозчинні у воді,
не окислюються на повітрі.
Група 4.
Гелій, Аргон — не взаємодіють з іншими речовинами, не утворюють сполуки з
іншими хімічними елементами — інертні елементи.
На наступних
уроках ми продовжимо вивчення класифікації хімічних елементів. Для цього
запишіть домашнє завдання.
IV. Домашнє завдання
Опрацювати
відповідний параграф підручника і відповісти на запитання.
Творче
завдання. Підготувати інформацію про одну з груп хімічних елементів:
«Галогени», «Лужні метали», «Інертні елементи». Скласти ребуси з назвами цих
елементів.
Немає коментарів:
Дописати коментар