четвер, 4 грудня 2014 р.

Тема 16. Фізичні й хімічні властивості оксидів


Цілі уроку: ознайомити учнів з фізичними й хімічними властивостями оксидів; дати поняття індикаторів, пояснити їх використання для визначення кислот та основ; розвивати логічне мислення учнів на прикладі порівняння взаємодії кислотних і основних оксидів з водою, кислотами, лугами, іншими оксидами; розвивати вміння й навички складати рівняння хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей оксидів.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Форми роботи: фронтальна робота, розповідь учителя, демонстраційний експеримент.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, хімічні реактиви.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Перевірка домашнього завдання, мотивація навчальної діяльності
• Ми знаємо, що за складом хімічні сполуки поділяються на чотири класи. Які саме? (Оксиди, основи, кислоти, солі)
• Як розрізняють класи сполук? (За складом речовин)
• А якщо формула речовини не відома? (То розпізнати її можна за хімічними властивостями)
III. Формування вмінь і навичок
Демонстрація 2. Взаємодія кислотних і основних оксидів з водою Дослід 1. Розглянемо два оксиди: СаО і Р2O5. Що можна сказати про фізичні властивості цих оксидів? (Тверді, білого кольору, розчинні у воді)
Не всі оксиди тверді.
— Наведіть приклади газоподібних оксидів. (CO, СO2, SO2)
Відрізняються оксиди:
• за забарвленням: СuО — чорний; Сu2O — червоний, Fe2O3 — бурий, Сr2O3 — зелений тощо;
• за температурою плавлення;
• за розчинністю у воді (CuO, Fe2O3 — нерозчинні у воді; СаО й Р2O5 — розчинні).
Розчинні оксиди взаємодіють із водою.
— Які продукти виходять у результаті такої взаємодії?
Дослід 2. У склянку з водою насипаємо білий порошок СаО, а в іншу — білий порошок Р2O5.
• Що спостерігаємо? Обидва порошки розчинилися у воді.
• Що сталося з водою?
Розібратися в цьому нам допоможе індикатор — речовина, що реагує на різне середовище зміною забарвлення. Познайомимося з двома з них. Фенолфталеїн — безбарвний у нейтральному й кислому середовищі, стає малиновим у лужному середовищі. Додаємо дві краплі фенолфталеїну в розчин СаО — з'являється малинове забарвлення, а в розчині Р2O5 колір не змінився.
Метиловий оранжевий у нейтральному середовищі — оранжевий, у лужному — жовтий, у кислому — червоний.
Додаємо по кілька крапель у наші розчини:
розчин СаО під дією метилового оранжевого забарвився в жовтий колір, отже, у склянці міститься луг;
розчин Р2O5 набув червоного забарвлення, отже, у цій склянці міститься кислота.
Запишемо рівняння реакцій, щоб підтвердити наші дослідження.
СаО + Н2O = Са (ОН)2 (кальцій гідроксид)
Р2O5 + 2O = 3РO4 (ортофосфатна кислота)
Висновок. Кислотні оксиди в результаті взаємодії з водою утворюють кислоти, а основні оксиди утворюють основи.
По-різному кислотні й основні оксиди взаємодіють із лугами й кислотами. Розглянемо на прикладах:
 Висновок. Кислотні оксиди взаємодіють з основами з утворенням солі й води; основні оксиди взаємодіють із кислотами з утворенням солі й води.
Кислотні й основні оксиди можуть взаємодіяти між собою.
СаO + Р2O5 = Са3O4)2
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Заповнюємо опорну схему «Хімічні властивості оксидів», по ланцюжку на дошці складаємо рівняння реакцій з опорної схеми.
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.
Творче завдання. Підготувати повідомлення про використання оксидів.


Немає коментарів:

Дописати коментар