Цілі уроку: розширити знання про
класифікацію й номенклатуру неорганічних речовин на прикладі основ; розвивати
вміння й навички складати формули неорганічних сполук за валентністю на
прикладі основ, складати назви речовин за сучасною українською номенклатурою,
розпізнавати класи неорганічних речовин.
Тип уроку: поглиблення і розширення знань.
Форми роботи:
групова робота, робота з опорною схемою, демонстраційний експеримент.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І.
Менделєєва, таблиця розчинності, зразки основ.
ХІД УРОКУ
II. Перевірка домашнього завдання, актуалізація
опорних знань
Учні записують
формули солей з назвами.
Звернімося до
схеми класифікації органічних речовин. У ній залишився ще один клас
неорганічних сполук, з яким ми повинні познайомитися на цьому уроці.
Демонстрація
6. Зразки основ
КОН, NaOH, Са(ОН)2, Сu(ОН)2 (свіжоприготовлений), Аl(ОН)3
• Що спільного
у формулах основ, які є на вашому столі? (Наявність групи атомів -ОН —
гідроксильної групи)
• Який клас
неорганічних сполук називається основами?
• Від чого
залежить кількість гідроксильних груп в основі? (Від валентності металу)
• Як можна в
загальному вигляді записати формулу основ? (Me(ОН)m,
де m — валентність металу)
III. Засвоєння нових знань
Назви основ
складаються за такою схемою:
Назва металу
(валентність, якщо вона змінна) + слово «гідроксид».
Назвемо
основи, які є на вашому столі, за сучасною українською номенклатурою та
наведемо тривіальні назви цих речовин.
КОН — калій
гідроксид (їдке калі)
NaOH —
натрій гідроксид (їдкий натр)
Са(ОН)2
— кальцій гідроксид (гашене вапно)
Сu(ОН)2 — купрум(ІІ) гідроксид
Аl(ОН)3 — алюміній гідроксид
Один зі
способів класифікації основ ґрунтується на їхній взаємодії з водою. Серед
наведених у вас основ не розчинними у воді є Сu(ОН)2 і Аl(ОН)3.
Основи
поділяються на такі класи:
• розчинні у
воді (луги);
• нерозчинні (малорозчинні).
Познайомимося
з таблицею розчинності. У ній літерою «н» позначено нерозчинні речовини, «р» —
розчинні, «м» — малорозчинні речовини, у тому числі й основи, солі й кислоти.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Робота в парах
1. З допомогою
таблиці розчинності виберіть по два приклади нерозчинних солей і основ,
складіть їх формули й дайте назви.
Пари зачитують
свої приклади, записують неповторювані формули на дошці, читають їх назви,
виправляють помилки.
2. Для кожної
з вибраних вами основ і солей розрахуйте кількість речовини в 100 г .
• Якою
формулою необхідно скористатися для розрахунку? (
= m/Mm)
Оголошуємо
результат через 5—7 хв.
• Чому маса
речовин була однакова, а кількість речовини різна? (Тому що еони мають різний
склад і різну молярну масу)
3. Усно
складіть і назвіть формули основ, якщо до їх складу входять: Na, Fe(III), Ва, Sn(IV), Rb, Zn. (Метали записані
на дошці.)
V. Домашнє завдання
Опрацювати
відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього, виконати
вправи.
Немає коментарів:
Дописати коментар