четвер, 4 грудня 2014 р.

Тема 22. Фізичні властивості основ. Хімічні властивості лугів


Цілі уроку: ознайомити учнів з фізичними властивостями основ; закріпити знання про класифікації основ на розчинні й нерозчинні; розширити знання учнів про хімічні властивості класів неорганічних сполук на прикладі основ; показати дію лугів на індикатори; розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей основ.
Тип уроку: поглиблення й розширення знань.
Форми роботи: розповідь учителя, демонстраційний експеримент, лабораторні досліди, робота з опорною схемою.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, таблиця «Правила техніки безпеки в кабінеті хімії», ряд активності металів, хімічні реактиви.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Аналіз тематичного оцінювання
Робота з класом зі з’ясування типових помилок, індивідуальна робота над помилками.
III. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
• Який клас неорганічних сполук називається основами?
• На які дві групи поділяються основи? (Розчинні (луги) й нерозчинні (малорозчинні))
• 3 допомогою таблиці розчинності наведіть приклади розчинних і нерозчинних основ. (П’ятеро-шестеро учнів по ланцюжку виписують на дошці формули основ.)
• Назвіть записані основи за сучасною українською номенклатурою. (По ланцюжку наступні учні називають основи.)
• 3 допомогою таблиці «Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук», що є у вас у зошитах, припустіть, які хімічні властивості проявлятимуть основи.
1) Взаємодія з кислотами.
2) Взаємодія з кислотними оксидами.
Додаємо:
3) Взаємодія із солями.
І за цим планом будемо вивчати властивості основ.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Лабораторна робота № 3. Дія лугів на індикатори
Для проведення цієї лабораторної роботи ми використаємо пластинку для мікрометоду.
Акуратно в перший ряд капаємо по дві краплі натрій гідроксиду, у другий ряд — по дві краплі кальцій гідроксиду. Далі в перше заглиблення з кислотами додаємо одну краплю метилового оранжевого, у друге — одну краплю лакмусу, у третє — одну краплю фенолфталеїну.
На основі спостережень заповнюємо таблицю.


Метиловий оранжевий
Лакмус
Фенолфталеїн
Нейтральний
Оранжевий
Фіолетовий
Безбарвний
NaOH
Жовтий
Синій
Малиновий
Са(ОН)2
Жовтий
Синій
Малиновий

Висновок. У розчинах лугів метиловий оранжевий набуває жовтого забарвлення, лакмус — синього, фенолфталеїн — малинового. Отже, розчини лугів можна визначити з допомогою індикатора.
2. Демонстрація 7. Хімічні властивості основ
На початку уроку ми припустили, які властивості повинні мати основи. Подивимося практично.
Дослід 1. Взаємодія лугів з кислотними оксидами Збираємо прилад для одержання вуглекислого газу. Одержаний газ пропускаємо крізь розчин кальцій гідроксиду.
— Яку ознаку реакції спостерігаємо? (Випадіння осаду) Записуємо рівняння реакції:
СO2 + Са(ОН)2 http://subject.com.ua/lesson/chemistry/8klas/8klas.files/image012.gif СаСO3 + Н2O
Укажіть тип реакції. (Реакція обміну)
Дослід 2. Взаємодія лугів з кислотами
• Як називається ця реакція? (Нейтралізації)
• Яка речовина допоможе побачити, що реакція відбулася? (Індикатор) У дві пробірки наливаємо NaOHі Са(ОН)2, додаємо фенолфталеїн.
А потім по краплях знебарвлюємо розчин хлоридною кислотою. Пропонуємо учням записати рівняння реакцій:
http://subject.com.ua/lesson/chemistry/8klas/8klas.files/image069.jpg
Дослід 3. Взаємодія лугів із солями
У дві пробірки наливаємо CuSO4, Al2(SO4)3, потім по краплях додаємо розчин їдкого натру.
— Які ознаки реакції спостерігаємо? (Утворення нерозчинного осаду)
Запишемо рівняння реакції:
http://subject.com.ua/lesson/chemistry/8klas/8klas.files/image070.jpg
Усі наші припущення про властивості лугів підтвердилися практично. (Розглядаємо відповідно до пунктів плану.)
На основі цього вносимо доповнення в таблицю «Взаємозв'язок між класами неорганічних сполук».
V. Закріплення вивченого матеріалу
Керована практика
Завдання 1. Здійснити перетворення:
http://subject.com.ua/lesson/chemistry/8klas/8klas.files/image071.jpg
Знання властивостей класів неорганічних сполук дозволяє нам припустити, з допомогою яких реакцій можна одержати ту чи іншу речовину.
Два учні з двох боків:
http://subject.com.ua/lesson/chemistry/8klas/8klas.files/image072.jpg
Завдання 2. Здійснити перетворення:
http://subject.com.ua/lesson/chemistry/8klas/8klas.files/image073.jpg
 VI. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.
Здійснити перетворення:
http://subject.com.ua/lesson/chemistry/8klas/8klas.files/image074.jpg




Немає коментарів:

Дописати коментар