Розкладання нерозчинних основ у
процесі нагрівання
Цілі уроку: закріпити знання учнів
про хімічні властивості основ; розвивати вміння й навички проведення хімічного експерименту
складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей лугів і нерозчинних
основ.
Тип уроку: формування вмінь і
навичок, урок-дослідження.
Форми роботи: лабораторна
робота, робота з опорною схемою.
Обладнання: Періодична система
хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності
металів, хімічні реактиви, плакат «Правила техніки безпеки в кабінеті хімії».
ХІД УРОКУ
I. Організація
класу
II. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань

Робота з опорною
схемою «Хімічні властивості основ»
• На основі знань
про хімічні властивості основ заповнимо опорну схему «Хімічні властивості
основ».
• Згадаймо, яких
правил необхідно дотримуватися в хімічній лабораторії.
(Звертаємося до
таблиці «Правила техніки безпеки в кабінеті хімії».)
III. Формування навичок і вмінь
Лабораторна робота
№ 4. Взаємодія розчинів лугів з кислотами
У дві пробірки
наливаємо по 1 мл NaOH і по одній-дві краплі фенолфталеїну.
Потім в одну з них по краплях додаємо хлоридну кислоту, у другу — сульфатну
кислоту. Заносимо результати до протоколу.
|
Реагенти
|
Що спостерігаєте?
|
Рівняння реакції
|
Висновок
|
|
|
NaOH
|
HCl
|
|
|
|
|
NaOH
|
H2SO4
|
|
|
|
|
Cu(OH)2
|
HCl
|
|
|
|
Лабораторна робота
№ 5. Взаємодія нерозчинних основ з кислотами
Нам необхідно
одержати купрум(ІІ) гідроксид. Як це зробити? Яку властивість основ для цього
можна використати?
До одержаного осаду
по краплях додаємо хлоридну кислоту.
— Які ознаки
хімічної реакції спостерігаємо?
Запишіть результати
досліду до протоколу.
Лабораторна робота
№ 6. Розкладання нерозчинних основ у процесі нагрівання
Нерозчинні основи
за нагрівання розкладаються на оксид і воду. Перевіримо це на практиці.
Одержіть купрум(ІІ)
гідроксид, закріпіть пробірку в пробірко-тримачі.
• Як правильно
нагріти пробірку?
• В якій частині
полум'я необхідно нагрівати пробірку? (У верхній, найбільш гарячій)
• Що спостерігаємо?
Запишемо рівняння реакції:
Cu(OH)2
СuO + Н2O
Укажіть тип
реакції. (Реакція розкладу)
Висновок. З якими
властивостями основ ми познайомилися на цьому уроці?
• Реакція
нейтралізації.
• Розклад
нерозчинних основ.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Керована практика
Завдання 1.
Обчисліть кількість речовини води, що утвориться внаслідок нагрівання алюміній
гідроксиду масою 15,6 г .

1) Обчислимо
кількість речовини Аl(ОН)3 за формулою
= m/M:
2) Складемо
пропорцію й обчислимо кількість речовини води:
0,2 моль : 2 моль =
х моль : 3 моль
Відповідь: 0,3
моль.
Завдання 2.
Здійсніть перетворення:

Опрацювати
відповідний параграф підручника, виконати завдання до нього.
Творче завдання.
Підготувати повідомлення про використання основ.
Немає коментарів:
Дописати коментар