Цілі уроку: розглянути поняття
амфотерності як здатності сполук проявляти двоїсті властивості: і кислот, і основ;
розширити знання учнів про властивості основ і кислот на прикладі амфотерних сполук;
формувати вміння й навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі амфотерних
основ.
Тип уроку: поглиблення й
систематизації знань.
Форми роботи: розповідь
учителя, демонстраційний експеримент, робота з опорною схемою.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І.
Менделєєва, таблиця розчинності, хімічні реактиви.
ХІД УРОКУ
II. Мотивація навчальної
діяльності
Ми знаємо, що кислоти й основи реагують між собою. Як називається
така реакція? (Реакція нейтралізації)
Демонстрація 8. Доказ амфотерності цинк гідроксиду
Здійснимо таку реакцію з цинк гідроксидом.
— Як одержати цей гідроксид з реактивів, наведених на дошці?
Zn(ОН)2 — нерозчинна основа, желеподібний
осад. Розділимо одержаний осад на дві пробірки.
Який реактив слід додати, щоб провести реакцію нейтралізації?
(Розчин хлоридної кислоти)
Zn(OH)2 +
2НСl = ZnCl2 + 2Н2O
• Що спостерігаємо? (Осад розчинився)
А тепер у другу частину осаду доллємо розчин натрій гідроксиду.
• Що спостерігаємо? (Осад розчинився)
• Чому?
Запишемо рівняння реакції:
Висновок. Цинк гідроксид — амфотерна основа.
Амфотерність — це здатність речовин проявляти властивості й
кислот, і основ залежно від природи речовин, з якими вони взаємодіють.
Наприклад, Zn(OH)2 під час взаємодії
з кислотами проявляє властивості основ, а під час взаємодії з основами —
властивості кислот.
До таких основ також належать Аl(ОН)2,
Ве(ОН)2, Сr(ОН)3 та ін.
Керована практика
Заповнимо опорну схему «Хімічні властивості основ».
Завдання 1
У трьох пробірках без етикеток містяться нерозчинні гідроксиди
Цинку, Купруму й Магнію. Як дослідним шляхом розпізнати, в якій із пробірок міститься
амфотерний гідроксид? Укажіть, яким зі способів може скористатися лаборант:
а) за забарвленням виявити Сu(ОН)2;
б) до порцій гідроксидів долити кислоту, розчиняться всі
гідроксиди;
в) до порцій гідроксидів долити розчин лугу, розчиниться тільки амфотерний
гідроксид;
г) виділивши за забарвленням купрум(ІІ) гідроксид, до решти додати
розчин лугу, розчиниться амфотерний гідроксид.
Завдання 2
Доведіть амфотерність Ве(ОН)2.

Завдання 3
У лабораторії знаходяться набори реактивів різного складу.
Укажіть, який із наборів речовин можна використати для одержання найбільшої
кількості амфотерних гідроксидів:

Завдання 4
На лотку після експерименту залишилися реактиви: Na2CO3, КОН, СаО, Pb(OH)2, Cu, ВаСl2, Сu(ОН)2,NaCl, Al(OH)3, Н2O, SO2. Виберіть із
перелічених речовин ті, які можна нейтралізувати сульфатною кислотою. Запишіть
рівняння можливих реакцій, назвіть солі.
Завдання 5
Лаборант злив розчини калій гідроксиду й сульфатної кислоти, що
містять КОН і H2SO4 однаковою кількістю речовини — 1 моль. Визначте реакцію середовища
одержаного розчину. Якого забарвлення набуде лакмус у розчині, що утворився?
IV. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на
запитання.
Творче завдання. Підготувати повідомлення про використання
амфотерних основ.
Немає коментарів:
Дописати коментар